Dlaczego dobry stan opon w samochodzie jest tak ważny?

Chyba każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że jazda po polskich drogach nie należy do zbyt przyjemnych, zwłaszcza po tych starszych czy mniej uczęszczanych ulicach, które nie były dawno remontowane. Opona, która jest wypełniona powietrzem, współpracuje wtedy z zawieszeniem, aby w ten sposób niwelować wstrząsy, dlatego auto jest dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniami, a pasażerowie nie są narażeni na wibracje. Jednak to, czy opona spełni swoje zadanie, zależy od jej stanu.

Właściwy stan opon to podstawa

Nie trzeba tego już tłumaczyć – najlepiej jeździć na oponach odpowiadających danemu sezonowi, czyli zimą na zimowych, a w ciepłe miesiące na letnich. Wprawdzie firmy produkujące ogumienie oferują też opony na każdy sezon, to jednak trzeba pamiętać, że to pozorna oszczędność – nie zapewniają one właściwego komfortu, osiągów, bezpieczeństwa i oszczędności paliwa zarówno zimą, jak i latem.

Ważny jest także stan opon – każda z nich ma swoją datę ważności i nie powinna być używana zbyt długo ze względu na coraz gorszy stan gumy. Także oponę powinno się sprawdzać pod kątem jej zdarcia i uszkodzeń – gdy opona jest prawie „łysa”, jazda staje się bardzo niebezpieczna, ponieważ nie zapewnia ona właściwej przyczepności i wydłuża drogę hamowania.

Opona musi mieć też odpowiednie ciśnienie – zbyt niskie zwiększy opory toczenia i sprawi, że zużycie paliwa będzie wyższe. Za wysokie z kolei stwarza większe ryzyko uszkodzeń ogumienia.

Wymieniaj i sprawdzaj opony regularnie

Dlatego też jeżeli zależy ci na bezpiecznej i komfortowej jeździe, pamiętaj o tym, jak ważne jest regularne sprawdzanie i wymieniane opon zgodnie z porą roku. Jeżeli masz auto marki Honda, wtedy może wykonać je dla ciebie autoryzowany serwis Honda w twoim mieście. Nie warto oszczędzać na oponach!

Vpozycja.pl - pozycjonowanie Wrocław