Gdzie znaleźć części do zabytkowych samochodów?

Zabytkowe auta są piękne, wyjątkowe i niepowtarzalne. Mają jednak jedną wadę – części potrzebne do ich naprawy i serwisowania są zdobywane z wielkim trudem, nierzadko za niewyobrażalnie dużą kwotę. Gdzie szukać takich części? Czy można je dostać w sklepach motoryzacyjnych?

Auto kolekcjonerskie czy do jeżdżenia?

Zabytkowe samochody są pasją wielu fanów motoryzacji – pociągają ich starsze, niedostępne modele aut, tak polskich, jak i francuskich, amerykańskich czy niemieckich. Nie ma znaczenia pochodzenie pojazdu – liczy się odrestaurowanie go i doprowadzenie do takiego stanu, w którym będzie on poprawnie i bezpiecznie jeździł. Tu jednak pojawia się pytanie – czy zabytkowy samochód, który posiadamy, ma służyć do normalnego użytkowania czy jako dzieło kolekcjonerskie. Rozstrzygnięcie tej decyzji wpływa stanowczo na rodzaj części, które są potrzebne do jego renowacji i konserwacji.

Część osób dąży do tego, aby ich zabytkowe, kolekcjonerskie samochody posiadały tylko oryginalne części, które montowane były jeszcze w zakładach produkcyjnych. Innym wystarczy, aby auto miało zabytkową sylwetkę, zaś wewnątrz robią prawdziwą rewolucję – unowocześniają auta, czyniąc z niego dzieło sztuki, które łączy w sobie ponadczasowy wygląd i styl z najnowocześniejszą techniką. To idealny kompromis. Samochód zabytkowy musi posiadać oryginalny silnik, karoserię i zawieszenie oraz w ok. 75% składać się z części oryginalnych.

Części do samochodów starych i zabytkowych – gdzie szukać?

  • Aukcje internetowe

Aukcje internetowe to jedna z największych baz informacji i inspiracji, które są świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących starych części nie tylko do samochodów czy motocykli, ale do wszystkich możliwych sprzętów. W jednym miejscu można sprawdzić oferty osób o podobnych do nas zainteresowaniach z wszystkich zakątków świata. Prywatne osoby, kolekcjonerzy, firmy zajmujące się dostarczaniem części do samochodów starych i zabytkowych mogą wystawić dokładnie to, czego potrzebujemy. Wymagane jest jednak bycie aktywnym uczestnikiem portali z aukcjami i podejmowanie szybkich decyzji, zanim ktoś nas ubiegnie.

  • Fora internetowe

Fora internetowe skupiające miłośników aut japońskich, amerykańskich, francuskich czy ogólnie – starych i zabytkowych, to kopalnia wiedzy dla każdego fana motoryzacji. Dostarczają wielu praktycznych informacji, m.in. o rodzajach oryginalnych części samochodowych, sposobie ich montażu i konserwacji, a także o miejscach, w których możliwe jest ich nabycie. Udzielanie się na forach dyskusyjnych i pilne śledzenie postów innych uczestników może przynieść bardzo korzystne rezultaty w szukaniu konkretnych, oryginalnych części.

  • Sklepy motoryzacyjne

Sklepy motoryzacyjne wydają się być “oczywistą nieoczywistością” w tym zestawieniu. Dostępne w nich części oryginalne i zamienniki są dostosowane zazwyczaj do samochodów będących cały czas w użyciu. Jednak jak mówi właściciel jednego ze sklepów motoryzacyjnych w Warszawie, Wajbex – nie warto odrzucać tej możliwości już na samym początku poszukiwań starych części. Sklepy motoryzacyjne są świetną bazą informacji na temat konkretnych części samochodowych, udostępniają ciekawe wyszukiwarki i katalogi części samochodowych, a ponadto mają szerokie znajomości z hurtowniami i dystrybutorami części oryginalnych. Poszukiwanie elementów do samochodów zabytkowych, starych oraz oczywiście tych najnowszych warto zacząć właśnie od sklepów motoryzacyjnych.

  • Kolekcjonerzy

Ostatnim sposobem na pozyskanie oryginalnych części do samochodów zabytkowych jest stała współpraca i kontakt z innymi kolekcjonerami. Być może okaże się, że to właśnie oni posiadają dany element lub dostęp do niego, a przy tym są chętni odsprzedać go za korzystną cenę?

Istnieją także inne sposoby wyszukiwania części do samochodów zabytkowych i starych – w komisach, sklepach specjalistycznych czy… na złomowiskach samochodów. Dobrze jest pamiętać, że nie wszystkie części będzie można odnaleźć. Wówczas z pomocą przychodzą zamienniki najwyżej jakości, pochodzące jednak ze współczesnych nam czasów lub dorabianie dokładnie takiej samej części, jeśli nie istnieje żaden sposób na jej zakup i poprawne działanie.

W internecie istnieją różne wyszukiwarki części, które uwzględniają model i rocznik samochodu – one także mogą być pomocne w poszukiwaniach. Jedna z nich dostępna jest na stronie: http://www.wajbex.pl/partscatalogue/carmodel.aspx?wyszukiwarka=true.

Vpozycja.pl - pozycjonowanie Wrocław