Jak samodzielnie i skutecznie wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Po pierwsze: gruntowne odkurzanie

Pierwszym etapem czyszczenia tapicerki samochodowej jest odkurzanie. W ten sposób można pozbyć się części roztoczy, okruszków, piasku i innych stałych zanieczyszczeń, które mogą się na niej znaleźć. Jeśli chodzi o sierść zwierząt, to w przypadku materiałowej tapicerki jest to duży wysiłek, a i tak trudno pozbyć się całej. Zatem oprócz odkurzacza można zastosować rollery z samoprzylepną taśmą albo szczotki silikonowe specjalnie do tego celu przeznaczone. To prawdziwy niezbędnik osób, które w swoim samochodzie często podróżują z czworonożnymi przyjaciółmi. Jeśli chodzi o skórzaną tapicerkę to, w przypadku odkurzania sierści jest nieco łatwiej, gdyż nie czepia się ona skóry i wystarczy odkurzanie, by się jej pozbyć. Odkurzania wymagają również dywaniki samochodowe. Oczywiście gumowe trzeba wyczyścić na mokro, po czym dokładnie osuszyć. Można tu sobie pomóc zastosowaniem węża ogrodowego. Oczywiście na czyszczeniu samochodu wewnątrz w ten sposób nie można skończyć.

Po drugie: czyszczenie tapicerki materiałowej

Po odkurzaniu należy przejść do czyszczenia tapicerki. Znajdziemy wiele środków do prania tapicerki, które nie wymagają rozcieńczania. Z zabrudzeniami można sobie poradzić przy pomocy płynu z atomizerem. Aktywną pianę należy rozprowadzić na zabrudzenia, a następnie usunąć ją wilgotną gąbką. Potem pozostaje już tylko przewietrzenie samochodu, choć wiele środków nie ma bardzo przykrych zapachów i chemikalia mogą szybko się ulotnić.

Po trzecie: czyszczenie tapicerki skórzanej

W przypadku tapicerki skórzanej konieczne jest sięgnięcie po środki do prania przeznaczone specjalnie dla takiej powierzchni. Użycie zwykłego spowodowałoby w najlepszym przypadku odbarwienie skóry, a w najgorszym jej pękanie. Zatem należy dobrać odpowiedni płyn do czyszczenia od razu rozpylany po wstrząśnięciu. Substancje aktywne rozpuszczają tłuste zabrudzenia nie powodując zmiany koloru skórzanej tapicerki. Po aplikacji środka czyszczącego o neutralnym PH, konieczne jest nałożenie preparatu impregnującego, który zabezpiecza przed głębokim wnikaniem zanieczyszczeń, a także sprawia, że skóra jest bardziej odporna na uszkodzenia. Oczywiście czasem nie można ich uniknąć jednak nie jest to powód do paniki, gdyż obecnie w profesjonalnych firmach zajmujących się czyszczeniem takiej tapicerki dostępne są środki, które pozwalają na jej renowację.

Po czwarte: usuwanie uporczywych zabrudzeń

Czasami środki do prania tapicerki mogą okazać się bezskuteczne w walce z trudnymi zabrudzeniami. Warto jednak spróbować kilkukrotnego nałożenia środka, zanim sięgniemy po inne metody. Trzeba również pamiętać, że w przypadku każdej z wymienionych metod należy sprawdzić na małym fragmencie czy nie zniszczy się w ten sposób włókna. Ważne są proporcje środków. Tłuste plamy z masła czy margaryny można usunąć posypując je talkiem. Po kilkunastu minutach wystarczy odkurzyć wybrane miejsce. Z kolei plamy ze smaru można spróbować usunąć za pomocą płynu do mycia naczyń. Zabrudzenia z napojów i jedzenia można spróbować usunąć stosując roztwór wody z octem w odpowiednich proporcjach.

Może się zdarzyć, że zawiodą nas dostępne metody. Wtedy pozostaje oddanie tapicerki w ręce specjalistów. Mają oni do dyspozycji znacznie więcej środków chemicznych, dzięki którym mogą spróbować pozbyć się plam, a także przykrego zapachu dymu tytoniowego, który wniknął w głąb tkaniny, a także mogą zająć się renowacją tapicerki. Warto regularnie czyścić samochód. Wtedy jest duża szansa, że samodzielnie poradzimy sobie z zabrudzeniami. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do wniknięcia plam w tkaninę. Środki do czyszczenia warto wozić ze sobą, aby w razie konieczności plamę usunąć od razu. Można również zainwestować w pokrowce, które można prać w pralce, co uchroni kanapę i fotele przed ścieraniem się materiału.

Vpozycja.pl - pozycjonowanie Wrocław