Konserwacja podwozia
Podwozie samochodu to element najmocniej narażony na wpływ warunków atmosferycznych i zabrudzeń związanych z zanieczyszczeniami na drogach (sól, kamienie, błoto, kurz, piach), jak również najmocniej narażony na uszkodzenia mechaniczne – obtarcia, uderzenia. Wpływ tych czynników powoduje, że już kilkuletnie auta (w zależności od eksploatacji) potrafią mieć dość mocno skorodowane podwozie. Brak odpowiedniego zabezpieczenia na czas może skutkować, całkowitym przerdzewieniem niektórych elementów, a w efekcie bardzo kosztowne naprawy blacharsko-mechaniczne.
Jak zakonserwować podwozie?
Zakonserwowanie podwozia to kilka etapów prac, przedstawiamy je w poniższych punktach:
- Czyszczenie – na samym początku podwozie musi zostać porządnie wyczyszczone i odtłuszczone. Zaczynamy od wstępnego umycia krecherem, najlepiej zrobić to na najeździe (można jeszcze spotkać ogólnodostępne metalowe lub betonowe najazdy), usuwając wszelkiego rodzaju błoto i organiczne zanieczyszczenia. Niektóre myjnie automatyczne oferują mycie podwozia, można również skorzystać z takiego rozwiązania.
- Usuwanie rdzy i nalotów – kolejnym zabiegiem jaki musimy wykonać to usunięcie rdzy i nalotów, używamy do tego szczotki drucianej (najlepiej wiertarki z końcówką drucianą), jeżeli ogniska rdzy są bardziej zaawansowane niż powierzchniowy nalot – trzeba zeszlifować je do gołej blachy a następnie zamalować farbą antykorozyjną. Po zeszlifowaniu rdzy, odtłuszczamy podwozie np. rozpuszczalnikiem i spryskujemy środkiem wiążącym i zabezpieczającym przed rdzą np. Brunox Epoxy (w aerozolu).
- Zabezpieczanie podwozia – ostatnim etapem jest nałożenie środka zabezpieczającego podwozie, może to być najbardziej popularny „baranek” np. Boll – środek na bazie bitumiczno-kauczukowej, który zabezpieczy podwozie przed wpływem wody, błota, drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi (osłoni blachę od warunków zewnętrznych). Może być nakładany pędzlem, bądź w aerozolu.
W całym procesie oczywiście należy pamiętać o wymaganiach co do stosowania środków używanych do konserwacji podwozia i sposobie użycia.
Więcej informacji na temat sposobów zabezpieczenia podwozia znajdziesz na naszym »forum