Planujesz kupić auto w leasing? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się nad zakupem nowego samochodu i możliwością jego sfinansowania? Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów dopasowanych do sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Obok kredytów pojawia się coraz więcej propozycji leasingowych – może to właśnie rozwiązanie idealne dla Ciebie?

Leasing – podstawowe informacje

Leasing jest interesującą formą finansowania zakupu samochodu ze względu na swoją elastyczność, która pozwala na dostosowanie warunków umowy tak, aby były najbliższe naszym możliwościom.

W odróżnieniu od kredytu, przez cały okres ważności dokumentu, auto nabywane w leasingu  jest własnością firmy leasingowej. Po zakończeniu umowy możesz jednak odkupić auto na określonych wcześniej warunkach. Przykładową ofertę dealera znajdziesz na: www.volkswagen.pl/pl/oferta-specjalna-i-finansowanie/oferta-finansowa/leasing-niska-rata.html.

Definicję leasingu znajdziemy w kodeksie cywilnym, który mówi, że: Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Leasing spłacany jest w ratach leasingowych, w których skład wchodzą:

  • raty kapitałowe (spłata wartości początkowej auta)
  • raty odsetkowe, z tytułu finansowania (odsetki na podstawie obliczeń firmy leasingowej).

Leasing na firmę

Jeśli prowadzisz własną działalność, możesz wziąć auto w leasing korzystając z oferty dla przedsiębiorców. To rozwiązanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów zakupu aut dla firm. Charakteryzuje je znacznie mniej formalności niż przy kredycie, a raty można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W Polsce istnieją dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy.

Pierwszy typ, leasing operacyjny, pozwala na wliczenie raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu, amortyzacja zaś pozostaje po stronie firmy leasingowej. Czas trwania umowy jest określony i powinien wynosić nie mniej niż 40% czasu amortyzacji auta. Po zakończeniu umowy, masz prawo odkupić samochód od leasingodawcy za kwotę, którą określiliście w umowie przy jej podpisaniu. Zdarza się również, że wraz ze spłatą ostatniej raty, leasingobiorca staje się jego właścicielem.

Drugi typ, leasing finansowy, pozwala na wliczenie do kosztów uzyskania przychodu tylko kosztów amortyzacji i raty odsetkowej. W momencie oddania nam auta pod użytkowanie, musimy zapłacić podatek VAT. Wydatek ten jest jednorazowy. Ta forma leasingu pozwala nam na nabycie prawa własności do auta z chwilą spłaty ostatniej raty.

Leasing konsumencki

Z ofert leasingowych możesz skorzystać również, gdy nie prowadzisz własnej firmy. Choć jest to rozwiązanie jeszcze stosunkowo mało popularne, jest ono bardzo korzystne dla nabywcy auta.

W odróżnieniu od leasingu firmowego, nie ma ograniczeń dotyczących okresu trwania umowy. Nie ma tu określonego minimum czasu amortyzacji, dokument może więc zostać zawarty na wybrany przez strony przedział czasowy.  Nabywca samochodu ma prawo jego pierwokupu po zakończeniu umowy na warunkach określonych w umowie, najczęściej kwota ta stanowi 1% wartości początkowej pojazdu.

Auto w leasing – zdecydowanie tak

Leasing jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga wielu formalności, z którymi mamy do czynienia przy kredycie. Nie ma również procesu weryfikacji zdolności kredytowej, który jest powodem odrzucenia wielu wniosków kredytowych. Dodatkowo, za formalności związane z samym nabyciem pojazdu i jego ubezpieczeniem, odpowiedzialna jest firma leasingowa. Zaletą tego sposobu finansowania są również stosunkowo niskie koszty, które ponosi nabywca.

Vpozycja.pl - pozycjonowanie Wrocław