Miałeś wypadek? Sprawdź, jak powinno wyglądać postępowanie w przypadku szkody komunikacyjnej
Wypadek na drodze to duży stres. Trudno zachować wtedy spokój i opanowanie, pamiętając o dopełnieniu wszelkich formalności. Warto zatem zapoznać się wcześniej z procedurą postępowania, aby nie być zaskoczonym.
Kiedy dojdzie do kolizji drogowej, zadbaj o prawidłowe zabezpieczenie auta. Pamiętaj, że nie wolno ruszać pojazdu. Wyłącz silnik i włącz światła awaryjne. Oznacz miejsce wypadku poprzez ustawienie odblaskowego trójkąta bezpieczeństwa.
W przypadku, gdy doszło do zdarzenia z innym pojazdem należy kolejno: wezwać policję, (jeżeli sprawcą kolizji jest inny uczestnik kolizji) lub spisać oświadczenie ze sprawcą zdarzenia w celu zabezpieczenia praw regresowych względem osoby odpowiedzialnej za szkodę.
Niezależnie od tego, czy wzywasz policję czy nie, żądaj od sprawcy niezbędnych dokumentów – dzięki temu zapobiegniesz jego ewentualnej ucieczce z miejsca zdarzenia oraz będziesz mógł spisać oświadczenie.
Dokumenty niezbędne do spisania to:
- polisa OC – spisz nr polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy oraz okres ubezpieczenia;
- dowód rejestracyjny samochodu – spisz dane właściciela pojazdu, nr rejestracyjny., markę oraz model pojazdu;
- dowód osobisty sprawcy;
- prawo jazdy sprawcy.
W oświadczeniu powinny znaleźć się: dane uczestników kolizji, data, godzina i miejsce, dane pojazdów, dane świadków wypadku, wyraźne i jednoznaczne oświadczenie, kto i dlaczego ponosi winę za powstanie szkody, opis uszkodzeń, numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, nazwa zakładu ubezpieczeń, okres, na jaki polisa została wystawiona. Możesz także zrobić zdjęcia, dla lepszej dokumentacji wypadku.
Kiedy na miejscu pojawi się policja, pamiętaj, że masz prawo poprosić o wydanie notatki urzędowej (policyjnej). Dzięki niej zaoszczędzisz czas (nie będzie już konieczne wypisanie oświadczenia, nie będziesz też musiał dochodzić swoich racji ze sprawcą) i przyspieszysz wypłatę odszkodowania.
W notatce policyjnej zawarte są wszystkie niezbędne dane sprawcy wypadku, numery rejestracyjne samochodów biorących udział w kolizji oraz nazwa zakładu ubezpieczeń sprawcy wraz z numerem jego polisy OC. W przypadku, gdy wydanie notatki na miejscu nie jest możliwe, zapisz w jakim zakładzie jest ubezpieczony sprawca i jaki jest numer jego polisy oraz ustal, na jakiej komendzie policji będziesz mógł odebrać notatkę.
W przypadku takiego zdarzenia drogowego, w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie poniosły śmierci ani nie doznały urazów, a szkodzie uległo jedynie mienie (np. samochód), mówimy o kolizji drogowej.
Wówczas należy w miarę możliwości usunąć pojazd z ulicy. Jeśli tego nie zrobisz – możesz otrzymać mandat, gdyż w świetle przepisów nieusunięty samochód stwarza niebezpieczeństwo na drodze.
Warto dobrze przemyśleć wybór towarzystwa ubezpieczeniowego. Mają one różne zakresy obowiązków. Kiedy zależy ci na jak najmniejszej ilości formalności, warto rozważyć leasing (Kalkulator.vwbank.pl/skoda_leasing_niskich_rat/) jako formę zakupu samochodu, bo w takim przypadku to firma leasingowa bierze na siebie obowiązki związane ze szkodą komunikacyjną.
Zgodnie z art. 16 pkt.1, zakład ubezpieczeń ma obowiązek w ciągu 7 dni przeprowadzić postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego zdarzenia, zasadności zgłoszonych roszczeń i wysokości odszkodowania. Do obowiązków towarzystwa ubezpieczeniowego należy wykonanie tzw. oględzin oraz pisemne poinformowanie poszkodowanego, jakie dokumenty musi on dostarczyć, by możliwe było ustalenia odszkodowania, jak i informowanie o wszystkich zmianach i decyzjach (o przyznaniu odszkodowania, zmianie wysokości odszkodowania, odmowie przyznania świadczenia). Pismo takie powinno zawsze zawierać wyjaśnienie oraz wskazywać podstawę prawną uzasadniające przedmiotową decyzję.